توری پرسی

_

توری پرسی که گاها آن را فنس پرسی یا توری مشبک نیز می نامند نوعی توری تولید شده با فرایند دنده و بافت می باشد که جنس مفتول آن مفتول کششی آهن یا گالوانیزه معمولی می باشد. این دسته از توری ها دارای چشمه های مربعی یا مستطیلی بوده و از این جهت ظاهری مشابه به تورهای جوشی دارند.

اما محل تقاطع مفتول در توری پرسی بر خلاف توری های جوشی با استفاده از جوش نقطه ای به یکدیگر متصل نشده اند بلکه مفتول های مورد استفاده در آن ها به صورت تار و پود به هم بافت شده است.

جالب است بدانید که عدم استفاده از جوشکاری در اتصال مفتول های توری پرسی یا فنس پرسی موجب لق بودن تار و پود آن ها نمی گردد. نوع بافت این مفتول ها به گونه ای است که استحکام و ثبات فراوانی را به وجود آورده و موجب شده است که توری بسیار منعطف و با قابلیت بالای مکانیکی باشد.

به منظور تهیه توری های پرسی یا فنس پرسی، مفتول های سیاه کششی دارای ضخامت معین را به وسیله موتورهای قدرتمند تحت فشار بسیار زیاد قرار داده و قطر آن را کاهش می دهند و درعین حال با موج سینوسی حالتی کنگره دار به خود می گیرند سپس مفتول ها بدست آمده را با رعایت فاصله معین به صورت تار و پود به همدیگر می بافند.

ویژگی ها:

_
  • نوع مفتول از نوع مفتول های سیاه کششی یا گالوانیزه قابل انعطاف با خواص مکانیکی و کششی بالا می باشد و ابعاد این توری به صورت استاندارد 1*2 می باشد و قابلیت افزایش طول را نیز دارد.قطر مفتول نیز از سایز 2 تا 5 میلی متر می باشد.

    وزن ورق های توری نیز باتوجه به سایز مفتول استفاده شده در بافت و نیز ابعاد چشمه های ایجاد شده مشخص می گردد.

انواع توری پرسی:

_

باتوجه به نوع بافت به سه دسته تقسیم می گردد:

  • توری موج دار عادی
  • توری موج دار حصیری
  • توری موج دار هلندی

کاربرد:

_

این دسته از توری ها باتوجه به بافت و استحکام در زمینه های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از کاربردهای آن حفاظت از زمین ها و حفاظت از درب و پنجره ها می باشد. همچنین به دلیل مقاومت بالا و ایمن بودن و بدون ضرر بودن برای حیوانات به عنوان قفس حیوانات نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

همچنین در ساخت محوطه بازی، نصب سیستم های گرمایشی، صنایع شیمیایی، صنایع نفت، صنایع پزشکی، متالوژی، معادن، سنگ شکن ها و فیلتراسیون و بسته بندی به کار می رود.

توری های پرسی ( فنس پرسی ) در صنعت به توری های همه کاره معروف اند.